Przodkowie z Ziemi Liwskiej 1790 r. – Ancestors from the Land of Liw 1790

Zachęcona efektami naszych poszukiwań przodków męża i ich bliskich, postanowiłam zainteresować się własnymi pradziadami. Jednym z tropów były okolice Liwu. Do pozostałości liwskiego zamku wiozłam Mamę podczas naszych pierwszych wypraw samochodowych po wschodnich terenach Mazowsza.

Ziemia Liwska to wsie, które były podzielone między wielu właścicieli. To o nich pisano w metrykach „dziedzic części szlacheckiej” czy „posiadający część gruntu”. Prawdziwymi córkami tej ziemi były moja macierzysta babcia Anna Roguska Strzyż i jej siostry. Babcia urodziła się w Połaziu w parafii Liw. Szybko udało się ustalić wszystkich jej 2xpradziadków i wszystkie 2xprababcie. Dotarliśmy także do ponad 50 % 3xpradziadków i 3xprababć. Tym samym weszliśmy w naszych poszukiwaniach w wiek XVIII, korzystając jedynie z akt metrykalnych.

Wśród moich przodków z tego rejonu zdecydowanie najczęściej występuje nazwisko Połaski (Poławski). W niektórych liniach udało się ustalić zawołania: Sołda, Pietrzyk i Borkowicz. Inne nazwiska to Roguski, Gregorczyk, Klima, Żelazowski, Zawadzki, Szczurowski, Szulborski, Skarżyński, Orzechowski, Zaleski, Karczewski, Szymański, Wąsowski, Rowicki, Rabiński. Te liczne nazwiska to zaledwie kilka wsi. Wszyscy ci przodkowie mieszkali w Połaziu Ogrodzonej Łące, Krypach, Żelazowie, Zawadach, Orzechowie Starym, Skarżynie, Karczewcu, Wąsoszach.

W serwisie Genealodzy.pl w dziale Archiwalia trafiłam na interesującą dla mnie „Lustrację dymów Ziemi Liwskiej z 1790 r.” Bez trudu odnalazłam w tym dokumencie wielu swoich 5xpradziadów: w Połaziu mieszkał Walenty Połaski, w Wąsoszach – Jakub Wąsowski, w Skarżynie – Woyciech Skarżyński, w Orzechowie Starym – Walenty Orzechowski i Jakub Orzechowski, w Żelazowie – Ignacy Żelazowski.

Fragment „Lustracji dymów” dotyczący Orzechowa Starego. Dwaj 5xpradziadkowie: Walenty Orzechowski był 2xpradziadkiem matki Anny Roguskiej, Jakub Orzechowski był 2xpradziadkiem ojca Anny Roguskiej. W jakim stopniu byli spokrewnieni, jeszcze nie ustaliliśmy.

Na tym nie koniec. Z „Herbarza szlachty polskiej” powstałego w oparciu o opracowany przez Seweryna Uruskiego, a wykończonego i uzupełnionego przez Aleksandra Włodarskiego, który ukazał się 1917 r, wydany przez Gebethnera i Wolffa, dowiedziałam się, że ojcem kolejnego mojego 5xpradziadka Leonarda Połaskiego z Połazia był Antoni. We wspomnianej wyżej „Lustracji dymów…” w Połaziu są wspomniani sukcesorzy Antoniego Połaskiego.

Z „sukcesorami” Antoniego Połaskiego w Połaziu wiązałam nadzieję na rozwiązanie pewnej wątpliwości, która już wcześniej się zrodziła. Leonard Połaski był przodkiem ojca babci Anny. Zaś przodkiem mamy babci Anny był Fabian Połaski z Połazia, mój 4xpradziadek. Leonard i Fabian Połascy byli w zbliżonym wieku. I to wzbudziło podejrzenia. W herbarzu z 1917 r. podano, że jeden i drugi byli synami Antoniego, czy tego samego? Fabian Połaski miał zawołanie Pietrzak. Z herbarza dowiedziałam się o dwóch synach Leonarda, braciach mojej 4xprababci Wiktorii. Obaj bracia Jan i Antoni, synowie Leonarda zawierali związki małżeńskie już po 1810 roku (ich siostra wcześniej), a akta metrykalne z tego okresu są łatwo dostępne i wtedy zwykle podawano zawołanie. Dzięki temu dowiedziałam się, że oni również pochodzili z Połaskich Pietrzaków.

Mapa z zaznaczonymi wsiami, w których żyli przodkowie Babci Anny Roguskiej Strzyż, i zaznaczonymi parafiami, w których miały miejsce chrzty, śluby i pogrzeby, Źródło: https://polona.pl/item/3742198/33/.

Wiele wskazuje na to, że do sześciu przodków wymienionych już z podanych w dokumencie z 1790 r. można dołączyć jeszcze dwóch, 5xpradziadka Leonarda Połaskiego i 4xpradziadka Fabiana Połaskiego, oczywiście pod hasłem sukcesorzy.

We wsi Połazie Ogrodzona Łąka wśród właścicieli w 1790 r. znajduje się też 5xpradziadek Jan Roguski (Strzyż).

.

6 uwag do wpisu “Przodkowie z Ziemi Liwskiej 1790 r. – Ancestors from the Land of Liw 1790

  1. Świetna robota. Od jakiegoś czasu staram się również zgłębić historię naszej rodziny. Mój pradziadek i prababcia pochodzili z Połazia – Władysław Połaski 1915(z Połaskiego Franciszka i Moniki) ożenił się z Marią Roguską 1917 (z Roguskiego Jana i Zofii). Może mi również kiedyś uda się odwiedzić tamte rejony 🙂 Pozdrawiam

    Polubienie

    • Pierwsze nazwisko występuje głównie w postaci Połaski, czasem Poławski, ale nie spotkałam się z wersją Pułaski. Nie natknęłam się na żadne związki z Żołędowskimi. W większości przypadków nie dotarliśmy dalej niż do końca XVIII wieku. Dużo poszukiwań jeszcze przed nami. Pozdrawiam.

      Polubienie

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s