Portret Pradziadka Stanisława – Stanisław Kontkiewicz by Casimira Dabrawska.

Narysowany ołówkiem portret Pradziadka Stanisława pamiętam od najmłodszych lat. Stał zawsze w domu razem z pamiątkowymi rodzinnymi fotografiami. Kiedy byłem dzieckiem Pradziadek wydawał mi się bardzo stary. Kiedyś zapytałem Tatę czy wie czyj podpis jest pod portretem, kto to była „KDąbrowska”? Pamiętam, że odpowiedział: „Tak, to Kazia Dąbrowska. Nie wiem dokładnie, ale była jakoś związana z naszą rodziną, a może nawet spowinowacona czy spokrewniona. Bardzo pięknie rysowała”. W sumie niewiele pamiętał, ale trudno się temu dziwić – kiedy umarł Pradziadek miał niecałe 5 lat. Ta informacja była dla jednak mnie wtedy zupełnie wystarczająca.

KD_Stanislaw_Kontkiewicz 800 jkhf

Rysowany ołówkiem portret Stanisława Kontkiewicza sr. autorstwa Kazimiery Dąbrowskiej i oryginalne zdjęcie, na którym był wzorowany.

Kiedy po latach zajęliśmy się na poważnie interesować historią rodziny, w zachowanych listach, na które trafiliśmy pojawiła się znowu Kazia Dąbrowska. Zaczęliśmy dokładniej szukać informacji na jej temat. Okazało się, że była wychowanicą Wiktora Adamieckiego, bardzo zaprzyjaźnionego ze Stanisławem i Jadwigą Kontkiewiczami jeszcze od czasów mieszkania w Dąbrowie Górniczej. Wiktor był bratem Karola Adamieckiego, słynnego polski teoretyka zarządzania, który obok Fryderyka Winslowa Taylora i Henry’ego Fayola był jednym z twórców nauki o organizacji i kierowaniu. Stanisław Kontkiewicz i Wiktor Adamiecki, najpierw w Dąbrowie Górniczej, a później w Warszawie bardzo blisko współpracowali ze sobą w różnych organizacjach i instytucjach, zarówno tych związanych z górnictwem, jak i społecznych. Spotkaliśmy się z informacją, że Wiktor Adamiecki był wujem Kazimiery Dąbrowskiej. W świetle rodzinnych przekazów Adamieckich i Kontkiewiczów informacja ta wydaje się jednak nie być prawdziwa.

WAdamiecki_i_Jadziulka_1892-1929_1 800 jkhf

Wiktor Adamiecki (najprawdopodobniej) i córka Stanisława Kontkiewicza – Jadwiga w Dąbrowie Górniczej (1892) i Warszawie (1929).

Kazimiera Dąbrowska urodziła się w 1890 r. i od wczesnych lat przejawiała zamiłowanie do rysowania. W latach 1904-5 kształciła się w Warszawie w żeńskiej szkole artystycznej Aurelii Conti, pod kierunkiem Leokadii Łempickiej (specjalizującej się w portretach i miniaturach), a następnie w latach 1907-8 w Szkole Malarstwa i Rysunku u Miłosza Kotarbińskiego. Później doskonaliła swoje umiejętności już samodzielnie, tworząc przede wszystkim miniatury na kości słoniowej i nieco większe portrety ołówkiem na papierze. Jednym właśnie z takich rysunków jest portret Stanisława Kontkiewicza, sporządzony najprawdopodobniej już po śmierci Pradziadka (według Taty mogło to być przygotowanie do stworzenia miniatury, która chyba jednak nigdy nie powstała) na podstawie jednego z ostatnich jego zdjęć, które udało się nam odnaleźć. Spod ręki Kazimiery Dąbrowskiej wyszły miniatury i rysunki wielu słynnych polityków – Ignacego Paderewskiego, Ignacego Mościckiego, osobistości kościelnych – Augusta Hlonda, Włodzimierza Ledóchowskiego, artystów teatralnych – Ludwika Solskiego, Józefa Węgrzyna, Kazimierza Junoszy-Stępowskiego, Stefana Jaracza, Juliusza Osterwy, Wincentego Rapackiego, Józefa Kotarbińskiego i innych znanych osób. Swoje prace wystawiała w warszawskiej Zachęcie, Krakowie i Lwowie.

KD_portrety_1

Autoportret Kazimiery Dąbrowskiej i portrety Prezydenta Ignacego Mościckiego i kardynała Eugenio Pacelli’ego (późniejszego papieża Piusa XII) jej autorstwa (ze zbiorów NAC).

KD_aktorzy_1

Rysowane ołówkiem portrety Józefa Węgrzyna i Ludwika Solskiego autorstwa Kazimiery Dąbrowskiej (ze strony https://desa.pl/pl/auctions/361/object/kazimiera-dabrawska-portrety-aktorow-do-opery-don-carlo-1932-r).

Od 1936 r. aż do śmierci w 1972 r. mieszkała i tworzyła w Watykanie. Powstały w tym czasie portrety papieży – Piusa IX, Leona XIII, Piusa X, Benedykta XV, Piusa XI, Piusa XII, Jana XXIII, Pawła VI, portret Stefana Wyszyńskiego i liczne inne portrety, i miniatury poświęcone wydarzeniom i rocznicom religijnym. Zaprojektowała również dla Poczty Watykańskiej 28 serii znaczków (w sumie 102 sztuki).

KD_znaczki

Przykładowe znaczki zaprojektowane przez Kazimierę Dąbrowską dla Poczty Watykańskiej.

Bardzo ciekawy życiorys Kazimiery Dąbrowskiej jest zamieszczony na stronie http://www.zgpzf.pl/ffp/viewtopic.php?t=179&highlight=kazimiera+d%B1browska .

A wracając do portretu Pradziadka… kiedy byłem dzieckiem wydawał mi się bardzo stary, ale z upływem lat zaczął stawać się coraz młodszy…

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s