Konto czy kąt – Kontkiewicz or Kątkiewicz

Podpisy-crop 1000 t

Ustalmy to raz na zawsze, Kontkiewicz jak konto.

Wielu chciałoby postawić Kontkiewiczów do kąta. My jednak wolimy konto w banku. Nawet wśród Kontkiewiczów krąży legenda, że to Rosjanie winni, że nazwisko pierwotnie było pisane przez ą, ale w czasach rusyfikacji zapisywano dokumenty w języku rosyjskim i ą przerobiono na on. Nic dziwnego, że potem warszawscy przewodnicy, stojąc przed urokliwą kamienicą przy ul. Śniadeckich powtarzają tę historię, której autorce tego tekstu było dane wysłuchać. Skąd się wzięła taka legenda? Jak zwykle, z niewiedzy.

Ogólnie wiadomo, że w XIX wieku pisownia nazwisk była nieustalona. Nie wszyscy umieli wtedy czytać i pisać, często ten, którego dokument dotyczył nie był w stanie sprawdzić, czy poprawnie zapisano jego imię i nazwisko. Ale zachodzi obawa, że, podobnie jak dziś, wiele osób podpisywało bez czytania, nawet jeśli czytać umiało. Bo skąd taka ilość dokumentów, w których ksiądz zapisał Kątkiewicz a podpisał się pod spodem Kontkiewicz?

Wszyscy znani nam przodkowie, począwszy od Józefa Kontkiewicza pisarza prowentowego w Pieskowej Skale, sami podpisywali się zawsze Kontkiewicz. Co więcej w zapowiedziach dotyczących Józefa, jest mowa o jego ojcu Andrzeju Kontkiewiczu. Można rzec tradycja ponad dwóch wieków.

Był wśród przodków z XIX wieku taki, który szybko zareagował na przeinaczanie jego nazwiska. Stanisław Jaroszewicz, ojciec żony Stanisława Jana Kontkiewicza, Małgorzaty Jadwigi. Był on synem Michała Jaroszewicza, który przybył z Wilna. Nie wiadomo, kiedy ktoś zapisał przy Stanisławie nazwisko w wersji Jarosiewicz, i pod tym nazwiskiem poślubił swoją pierwszą żonę. Jednak z czasem – trzeba przyznać, że był człowiekiem niezwykle czynnym zawodowo i musiał podpisać wiele kontraktów – zadbał o pierwotną wersję nazwiska i od tego momentu figuruje wyłącznie jako Stanisław Jaroszewicz.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s