Skąd pochodzili nasi przodkowie cz. 1– Where did our ancestors come from I

Lata, w których urodzili się i zmarli przodkowie Andrzeja Kontkiewicza.

Lata, w których urodzili się i zmarli przodkowie Andrzeja Kontkiewicza.

Poznanie imion i nazwisk czterech pokoleń przodków Andrzeja Kontkiewicza bardzo nas ucieszyło. A jak już wspomnieliśmy we wpisie „W poszukiwaniu najbliższych krewnych”, udało nam się w niektórych wypadkach dotrzeć do piątego pokolenia. Znamy rodziców Wawrzyńca Brandysa, Michała Jaroszewicza, Tadeusza Bułakowskiego, Pawła Wagnera.

Miejscowości, w których urodzili się i zmarli przodkowie Andrzeja Kontkiewicza.

Miejscowości, w których urodzili się i zmarli przodkowie Andrzeja Kontkiewicza.

Od początku byliśmy bardzo ciekawi skąd pochodzili nasi przodkowie. W ciągu minionego roku udało się dotrzeć do dokumentów, w których znaleźliśmy znaczną część odpowiedzi na to pytanie. Warto podkreślić, że wiele dokumentów metrykalnych, stanowiących doskonałe źródło podstawowych informacji o przodkach, jest dostępnych w Internecie w wersji cyfrowej. Są jednak rejony, w których jeszcze nie wykonano cyfryzacji metryk. W Internecie nie mogliśmy odnaleźć niektórych parafii w Krakowie i jego okolicy. Te braki uzupełniliśmy podczas odwiedzin krakowskich archiwów. Trzeba będzie jeszcze sprawdzić Lublin, Siedlce, Tykocin. Zaskoczeniem było dla nas miejsce urodzenia pradziadka Mariana Kontkiewicza, Michała Jaroszewicza – Wilno.

Daty i miejsca zawarcia związków małżeńskich przez przodków Andrzeja Kontkiewicza.

Daty i miejsca zawarcia związków małżeńskich przez przodków Andrzeja Kontkiewicza.

Spośród 15 par małżeńskich widocznych na załączonej ilustracji udało nam się ustalić datę ślubu i miejsce jego zawarcia dla siedmiu, z czego 5 ceremonii odbyło się w Warszawie. Warszawa rzeczywiście często przewija się w dziejach rodziny, ale częściej w aktach stanu cywilnego niż w życiu. Przykładem może być małżeństwo Jana Naglera i Rozalii Toczyskiej. Żeby pobrać się w Warszawie obydwoje specjalnie przybyli do niej. To prawda, że pochodzący z Wielkopolski Jan ukończył studia prawnicze na Królewskim Uniwersytecie Warszawskim, ale potem pracował już poza Warszawą, między innymi w Siedlcach i Lublinie. Do Warszawy przyjechał pod koniec swojej kariery zawodowej, jako wdowiec z dorosłymi dziećmi.

Stanisław Kontkiewicz, ojciec Mariana Kontkiewicza, urodził się w Warszawie w 1849 r., ale obowiązki służbowe jego ojca Józefa sprawiły, że jako niemowlę opuścił Warszawę, a potem przez jakiś czas zmieniał miejsca zamieszkania, by jesienią 1864 r. zamieszkać w Warszawie u ciotki (siostry ojca) i tu ukończyć dwie ostatnie klasy gimnazjum (m.in. z Wiktorem Gomulickim w jednej klasie). Następnie po dwóch latach studiów w Szkole Głównej (tu jednym z kolegów na Wydziale był Aleksander Głowacki) opuścił w 1868 r. Warszawę na długie lata. Studia w Rydze i praca przy budowie kolei, studia w Petersburgu i badania geologiczne w różnych rejonach Rosji oddaliły go od Warszawy. W końcu zaczął odwiedzać ją coraz częściej, na tyle często, by poznać tu warszawiankę Małgorzatę Jadwigę Jaroszewicz, z którą w 1882 r. związał swoje życie. Ale zaraz po ślubie zabrał ją do Krzywego Rogu, gdzie był już wtedy dyrektorem kopalni rudy żelaza. W 1886 r. przenieśli się do Królestwa Polskiego do Dąbrowy Górniczej, gdzie Stanisław Kontkiewicz został dyrektorem kopalni Flora na 19 lat. I dopiero w 1905 r. państwo Kontkiewiczowie osiedli w Warszawie na stałe, do końca swych dni.

Kraków i Lublin to miasta wspominane w rodzinie z wielkim sentymentem. Znaczna cześć rodziny Julii/Julianny z d. Brandys mieszkała w Krakowie. Julia urodziła się w Półwsiu Zwierzynieckim, które jeszcze długo formalnie nie było częścią Krakowa, choć do centrum miasta było bardzo blisko. Ale jej bracia stosunkowo szybko zamieszkali w samym Krakowie. Małżeństwo Józefa Kontkiewicza z panną związaną z Krakowem i późniejszy sentyment do tego miasta przewijający się w listach rodzinnych nie dziwi. Nie mamy jeszcze pewnych informacji o miejscu urodzenia Ludwiki Guzowskiej, żony Józefa Kontkiewicza pisarza prowentowego w Pieskowej Skale. Wiemy jednak z akt metrykalnych, że jej dwaj bracia mieszkali w Krakowie w parafii Najświętszej Marii Panny.

Według znanych nam informacji rodzina Wagnerów była mocno związana z Lublinem przez wiele lat. Paweł Wagner należał do szanowanych obywateli miasta, był właścicielem m.in. wówczas podlubelskiego Sławinka. Z napisów na nagrobkach jego ojca Macieja wynika, że ojciec i matka Pawła Wagnera przybyli z Bratysławy. Trafiliśmy na artykuł w przedwojennym „Miesięczniku Heraldycznym” autorstwa Tadeusza Newlin-Wagnera poświęcony Wagnerom inflancko-polskim, w którym w części o Wagnerach w Koronie autor sięga do Jakóba, towarzysza pancernego chorągwi Jana Zamoyskiego wojewody sandomierskiego z XVII wieku. Od niego wywodzi gałąź rodziny, którą kończy na Lucjanie Teodorze, dziadku Mariana Kontkiewicza. Rzeczony Lucjan Teodor Wagner poślubił Marię Nagler w Warszawie, dokąd przeniosła się ona z ojcem z Lublina. Poznać mogli się wcześniej w Lublinie – z ksiąg adresowych wiemy, że mogli mieszkać blisko siebie. Po ślubie osiedli jednak w Kalwarii (w guberni suwalskiej), gdzie Lucjan Teodor poprowadził swoją aptekę (studia farmaceutyczne ukończył w Szkole głównej w Warszawie). Po kilku latach wrócili do Lublina, by ich córka po ślubie w Lublinie osiadła w Warszawie.

Zawody przodków Andrzeja Kontkiewicza.

Zawody przodków Andrzeja Kontkiewicza.

Spośród 31 osób zgromadzonych na ilustracji, znamy zawody 15 – źródłem tych informacji były oczywiście akta metrykalne. Co do jednego mamy przypuszczenia. Wiemy, że najstarszy syn Baltazara Naglera, Wawrzyniec, był kuśnierzem, a potem synowie Wawrzyńca również uprawiali ten zawód. Stąd założenie, że była to tradycja rodzinna. Do naszych odkryć ostatnich dni pierwszego roku poszukiwań należy Michał Jaroszewicz – maszynista teatru. Już wcześniej gdzieś trafiliśmy na informację, że syn Michała, Stanisław występujący przez jakiś czas pod wersją nazwiska Jarosiewicz (potem ustalił na Jaroszewicz) był artystą malarskim „przy teatrach warszawskich”. Ale dopiero teraz rozsypał nam się worek powiązań rodzinnych Jaroszewiczów i Bułakowskich ze światem artystycznym Warszawy. To nam wyjaśnia, dlaczego ojcem chrzestnym Mariana Kontkiewicza był dyrektor Konserwatorium.

Podsumowując nasze dotychczasowe poszukiwania widzimy, że rodzinna mapa pokrywa znaczne tereny Polski i sięga też poza jej obecne granice, nawet bez uwzględniania miejsc studiów i pracy. W wielu przypadkach uderza ogromna ruchliwość naszych przodków.

 

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s